Short course records

Chalfont Otters' club records are maintained in Long Course (LC) and Short Course (SC) events, for male/open and female categories, in individual age groups 8 to 17, and for age 18+. The record is based on the swimmer's age at the date of swim. Additionally, an open record is maintained in each event. 

An application for a club record will only be accepted in respect of a swimmer who, at the time of setting the record, is in continuous membership of the Club and is representing Chalfont Otters Swimming Club in the qualifying swim. Club records may only be achieved at Level 1 to Level 4 Swim England or other British Swimming-licenced meets, or other licenced meets at which a British record can be set. Times achieved while representing schools/university swimming teams or in non-Swim England-registered events are not recognised.

For Long Course records click here.

If you believe you have broken a Club Record, please fill in this form to submit details of the record. Ratification will be accordance with arrangements adopted by the Club's Executive Officers.

Jump to:

 
 
 
 

 

  50 Free
Age FEMALE   MALE/OPEN
8
Zoe Holligan Name Harry Gibb
38.78 Time 38.13
29/11/2014 Date 02/05/2015
Maidenhead Otters Invite Meet Place Chalfont Otters Club Championships 2015
       
9
Ceire McGinley Name Ethan Mullally
35.73 Time 34.82
26/02/2000 Date 05/06/2019
Berks & S Bucks County Championships 2000 Place Chalfont Otters Club Championships 2019
       
10
Victoria Daley Name Sean Beaton
31.94 Time 31.41
08/10/2017 Date 28/09/1996
Maxwell & TeamUnify March Meet Place Meet Not Recorded
       
11
Olivia Lee Name Noah Wheeler
30.78 Time 29.14
11/06/2016 Date 10/03/2019
Chalfont Otters Summer Sprint Place Maxwell March Meet
       
12
Zoe Holligan Name Noah Wheeler
29.87 Time 28.08
07/10/2018 Date 07/03/2020
Maxwell October Meet Place Maxwell March Meet
       
13
Victoria Daley Name James McClenn
28.53 Time 26.39
08/03/2020 Date 20/12/2015
National Regional Qualifier Place Hillingdon SC Winter Open
       
14
Zoe Holligan Name Ethan Richards-Knight
28.40 Time 24.81
08/03/2020 Date 05/11/2022
Maxwell & TeamUnify March Meet Place ASA SE Regional Winter Championships 2022
       
15
Zoe Holligan Name Noah Wheeler
27.60 Time 23.89
21/11/2021 Date 19/11/2022
Guildford City SC L2 Winter Open Place Guildford City SC L2 Winter Open
       
16
Zoe Holligan Name Noah Wheeler
26.82 Time 23.30
20/11/2022 Date 14/12/2023
Guildford City SC L2 Winter Open Place Winter Nationals 2023
       
17
Zoe Holligan Name Jordan Huggett
27.27 Time 26.02
26/03/2023 Date 02/05/2015
Amersham SC Regional Qualifier Place Chalfont Otters Club Championships 2015
       
18+
Nicola Twinning Name Thomas Worsfold
30.21 Time 26.25
15/11/2014 Date 01/12/2018
BUCS Short Course Sheffield Place Maxwell December Meet
       
Open
Zoe Holligan Name Noah Wheeler
26.82 Time 23.30
20/11/2022 Date 14/12/2023
Guildford City SC L2 Winter Open Place Winter Nationals 2023
      Back to top
  100 Free
Age FEMALE   MALE/OPEN
8
Zahra Lovejoy Name No record
1:36.05 Time  
19/11/2016 Date  
Chalfont Otters Club Championships 2016 Place  
       
9
Ceire McGinley Name Mac Chisholm
1:19.79 Time 1:18.77
26/02/2000 Date 07/11/1993
Berks & S Bucks County Championships 2000 Place Chalfont Otters Club Championships 1993
       
10
Sadie Lucas Name Sean Beaton
1:11.23 Time 1:11.62
07/03/2015 Date 22/11/1996
Berks & S Bucks County Championships 2015 Place Chalfont Otters Club Championships 1996
       
11
Sadie Lucas Name Noah Wheeler
1:07.07 Time 1:05.87
16/01/2016 Date 09/03/2019
Berks & S Bucks County Championships 2016 Place Maxwell & TeamUnify March Meet
       
12
Sadie Lucas Name Jamie Aldred
1:04.46 Time 1:04.29
12/11/2016 Date 09/03/2013
NASL South Round 2 Place Berks & S Bucks County Championships 2013
       
13
Olivia Lee Name Ethan Richards-Knight
1:02.60 Time 58.32
14/07/2018 Date 20/11/2021
Chalfont Otters Club Championships 2018 Place Bracknell & Woking County Qualifier
       
14
Samantha Farnfield Name Ethan Richards-Knight
1:01.54 Time 54.88
21/12/2014 Date 10/11/2022
Hillingdon Winter Open Meet Place NASL South Round 3
       
15
Emily Sharpe Name Noah Wheeler
1:01.18 Time 53.42
09/11/2019 Date 19/11/2022
NASL South Round 2 Place Guildford City SC L2 Winter Open
       
16
Scarlett Russell Name Noah Wheeler
1:00.95 Time 51.04
04/12/2022 Date 15/12/2023
Windsor SC County Chaser Place Winter Nationals 2023
       
17
Zoe Holligan Name James McClenn
58.87 Time 54.72
19/11/2023 Date 09/11/2019
Guildford CIty SC L2 Winter Open Place NASL South Round 2
       
18+
Lucia Finan Name Thomas Worsfold
1:06.87 Time 59.2
11/10/2014 Date 02/12/2018
NASL South Round 1 Place Maxwell December Meet
       
Open
Zoe Holligan Name Noah Wheeler
58.87 Time 51.04
19/11/2023 Date 15/12/2023
Guildford City SC L2 Winter Open Place Winter Nationals 2023
      Back to top
  200 Free
Age FEMALE   MALE/OPEN
8
Zahra Lovejoy Name No record
3:24.94 Time  
24/09/2016 Date  
Chalfont Otters Club Championships 2016 Place  
       
9
Martha Cormie Name Mac Chisholm
2:46.11 Time 2:50.25
24/03/2024 Date 16/11/1993
Amersham Regional Qualifier Place Chalfont Otters Club Championships 1993
       
10
Sadie Lucas Name Max McGarvie
2:30.76 Time 2:35.43
07/03/2015 Date 24/05/2014
Berks & S Bucks County Championships 2015 Place Chalfont Otters Club Championships 2014
       
11
Sadie Lucas Name Max McGarvie
2:17.96 Time 2:25.59
16/01/2016 Date 18/04/2015
Berks & S Bucks County Championships 2016 Place Ealing L3 meet
       
12
Sadie Lucas Name Jamie Aldred
2:17.37 Time 2:14.56
17/12/2016 Date 27/04/2013
Chalfont Otters Winter Splash Place Team Luton Spring Meet
       
13
Olivia Lee Name James McClenn
2:13.97 Time 2:06.17
19/5/2018 Date 5/12/2015
Chalfont Otters Club Championships 2018 Place Crawley Xmas Splash
       
14
Samantha Farnfield Name Jamie Aldred
2:13.63 Time 2:01.92
20/12/2014 Date 07/03/2015
Hillingdon Winter Open Meet Place Berks & S Bucks County Championships 2015
       
15
Samantha Farnfield Name Noah Wheeler
2:12.48 Time 2:03.12
04/10/2015 Date 17/06/2023
Maxwell October Meet Place Chalfont Otters Club Championships 2023
       
16
Maya Hoyland Name William Hughes
2:11.76 Time 2:00.98
17/12/2016 Date 29/01/2005
Chalfont Otters Winter Splash Place Maxwell 21st Open Meet
       
17
Madeleine Rae Name James McClenn
2:10.50 Time 1:59.12
24/03/2024 Date 14/04/2019
Amersham Regional Qualifier L3 Place Black Swan Regional Qualifier
       
18+
No record Name Jack Eden
  Time 2:04.00
  Date 17/06/2023
  Place Chalfont Otters Club Championships 2023
       
Open
Madeleine Rae Name James McClenn
2:10.50 Time 1:59.12
24/03/2024 Date 14/04/2019
Amersham Regional Qualifier L3 Place Black Swan Regional Qualifier
      Back to top
  400 Free
Age FEMALE   MALE/OPEN
8
Olivia Lee Name Luke McGarvie
7:12.34 Time 7:31.74
08/07/2013 Date 07/07/2014
Chalfont Otters Club Championships 2013 Place Chalfont Otters Club Championships 2014
       
9
Martha Cormie Name Harry Lee-Knowles
5:46.60 Time 5:47.82
16/04/2024 Date 14/06/2015
Chalfont Otters Club Championships 2024 Place House Championships Northwood
       
10
Sadie Lucas Name Max McGarvie
5:31.28 Time 5:25.03
17/01/2015 Date 26/04/2014
Windsor L2 - Maidenhead Place Team Luton 2014 Short Course Open Meet
       
11
Sadie Lucas Name Max McGarvie
4:53.38 Time 5:01.98
06/02/2016 Date 21/03/2015
Berks & S Bucks County Championships 2016 Place Berks & S Bucks County Championships 2015
       
12
Sadie Lucas Name Jamie Aldred
4:40.90 Time 4:44.58
15/01/2017 Date 23/03/2013
Berks & S Bucks County Championships 2017 Place Berks & S Bucks County Championships 2013
       
13
Samantha Farnfield Name Jamie Aldred
4:48.88 Time 4:32.12
23/03/2013 Date 22/03/2014
Berks & S Bucks County Championships 2013 Place Berks & S Bucks County Championships 2014
       
14
Samantha Farnfield Name Jamie Aldred
4:40.22 Time 4:24.43
20/12/2014 Date 21/03/2015
Hillingdon Winter Open Meet Place Berks & S Bucks County Championships 2015
       
15
Samantha Farnfield Name Ross McGarvie
4:37.10 Time 4:19.73
21/03/2015 Date 08/10/2017
Berks & S Bucks County Championships 2015 Place Maxwell October Meet
       
16
Maya Hoyland Name Ross McGarvie
4:40.42 Time 4:21.55
18/12/2016 Date 07/10/2018
Chalfont Otters L4 Splash Meet Place Maxwell October Meet
       
17
Madeleine Rae Name Samuel Clark
4:36.88 Time 4:43.28
16/04/2024 Date 05/04/2019
Chalfont Otters Club Championships 2024 Place Chalfont Otters Club Championships 2019
       
18+
Zoe Holligan Name Jack Eden
4:59.19 Time 4:35.41
16/04/2024 Date 11/02/2022
Chalfont Otters Club Championships 2024 Place Chalfont Otters Club Championships 2022
       
Open
Madeleine Rae Name Ross McGarvie
4:36.88 Time 4:19.73
16/04/2024 Date 08/10/2017
Chalfont Otters Club Championships 2024 Place Maxwell October Meet
      Back to top
  800 Free
Age FEMALE   MALE/OPEN
8
Zoe Holligan Name No record
15:58.72 Time  
09/06/2014 Date  
Chalfont Otters Club Championships 2014 Place  
       
9
Charlotte Huggett Name Max McGarvie
13:25.11 Time 12:24.56
17/10/2011 Date 10/06/2013
Chalfont Otters Club Championships 2011 Place Chalfont Otters Club Championships 2013
       
10
Olivia Lee Name Sean Beaton
11:54.64 Time 11:34.67
27/04/2015 Date 10/11/1996
Chalfont Otters Club Championships 2015 Place Chalfont Otters Club Championships 1996
       
11
Sadie Lucas Name Freddie Lucas
10:40.05 Time 11:12.06
27/04/2015 Date 08/06/2018
Chalfont Otters Club Championships 2015 Place Chalfont Otters Club Championships 2018
       
12
Olivia Lee Name Freddie Lucas
10:15.09 Time 10:16.72
16/12/2016 Date 22/02/2019
Chalfont Otters Last Chance Gala Place Chalfont Otters Club Championships 2019
       
13
Sadie Lucas Name Jamie Aldred
9:44.75 Time 9:38.68
24/11/17 Date 10/06/13
Wycombe County & Regional Qualifier Place Chalfont Otters Club Championships 2013
       
14
Sadie Lucas Name Sam Phippen
9:44.97 Time 9:12.28
22/02/2019 Date 09/06/2014
Chalfont Otters Club Championships 2019 Place Chalfont Otters Club Championships 2014
       
15
Samantha Farnfield Name Angus Guironnet
9:29.81 Time 9:23.78
07/11/2015 Date 09/06/2014
ASA SE Regional Winter Championships 2015 Place Chalfont Otters Club Championships 2014
       
16
Zebina George Name Ross McGarvie
9:47.69 Time 8:58.19
08/06/2018 Date 08/06/2018
Chalfont Otters Club Championships 2018 Place Chalfont Otters Club Championships 2018
       
17
Madeleine Rae Name James McClenn
9:35.09 Time 8:38.75
26/06/2023 Date 22/03/2019
Chalfont Otters Club Championships 2023 Place Chalfont Otters Club Championships 2019
       
18+
No record Name Oliver McDowell
  Time 10:21.81
  Date 26/06/2023
  Place Chalfont Otters Club Championships 2023
       
Open
Samantha Farnfield Name James McClenn
9:29.81 Time 8:38.75
07/11/2015 Date 22/03/2019
ASA SE Regional Winter Championships 2015 Place Chalfont Otter Club Championships
      Back to top
  1500 Free
Age FEMALE   MALE/OPEN
8
No record Name No record
  Time  
  Date  
  Place  
       
9
Lucinda Dodd Name Luke McGarvie
25:47.44 Time 26:42.17
18/10/2008 Date 18/05/2015
Chalfont Otters Club Championships 2008 Place Chalfont Otters Club Championships 2015
       
10
Lexie Cook Name Max McGarvie
25:16.24 Time 22:47.27
15/11/2011 Date 21/10/2013
Chalfont Otters Club Championships 2011 Place Chalfont Otters SC 400m 800m 1500m Gala
       
11
Zara Holligan Name Max McGarvie
21:19.11 Time 19:53.65
08/02/2019 Date 18/05/2015
Chalfont Otters Club Championships 2019 Place Chalfont Otters Club Championships 2015
       
12
Haniya Glazebrook Name Jamie Aldred
20:26.72 Time 19:17.81
08/02/2019 Date 27/04/2013
Chalfont Otters Club Championships 2019 Place Team Luton Spring Open Meet
       
13
Olivia Lee Name Max McGarvie
19:19.93 Time 18:20.00
15/06/18 Date 16/12/2016
Chalfont Otters Club Championships 2018 Place Chalfont Otters Last Chance Gala
       
14
Sadie Lucas Name Ross McGarvie
18:34.30 Time 17:50.88
11/11/2018 Date 05/12/2015
Windsor SC Distance Meet Place Crawley Christmas Splash Open Meet
       
15
Freya Tang Name Ross McGarvie
20:54.83 Time 17:26.82
23/05/2022 Date 01/10/2017
Chalfont Otters Club Championships 2022 Place Modernian Golden Eagle Meet
       
16
Zara Holligan Name James McClenn
19:11.18 Time 17:40.70
03/07/2023 Date 15/06/2018
Chalfont Otters Club Championships 2023 Place Chalfont Otters Club Championships 2018
       
17
Scarlett Russell Name James McClenn
19:01.40 Time 16:47.80
03/07/2023 Date 08/02/2019
Chalfont Otters Club Championships 2023 Place Chalfont Otters Club Championships 2019
       
18+
No record Name Oliver McDowell
  Time 19:45.10
  Date 03/07/2023
  Place Chalfont Otters Club Championships 2023
       
Open
Sadie Lucas Name James McClenn
18:34.30 Time 16:47.80
11/11/2018 Date 08/02/2019
Windsor SC Distance Meet Place Chalfont Otters Club Championships 2019
      Back to top
  50 Breast
Age FEMALE   MALE/OPEN
8
Zahra Lovejoy Name Alfred Chai
52.60 Time 53.06
24/09/2016 Date 17/06/2023
Chalfont Otters Club Championships 2016 Place Chalfont Otters Club Championships 2023
       
9
Katie Merritt Name Ethan Mullally
44.54 Time 48.28
26/10/1985 Date 10/03/2019
Meet Not Recorded Place Hillingdon Mini Meet
       
10
Katie Merritt Name William Howe
41.85 Time 44.66
12/07/1986 Date 25/09/1993
Meet Not Recorded Place Meet Not recorded
       
11
Katie Merritt Name Noah Wheeler
39.63 Time 41.72
30/11/1987 Date 18/05/2019
Meet Not Recorded Place Chalfont Otters Club Championships 2019
       
12
Katie Merritt Name Noah Wheeler
37.58 Time 38.84
11/06/1988 Date 01/12/2019
Meet Not Recorded Place Maxwell County Qualifier
       
13
Isabelle Nicholls Name Shanil Vora
36.20 Time 34.87
07/03/2020 Date 14/04/2019
Maxwell March Meet Place Black Swan Regional Qualifier
       
14
Georgina Vane Name Noah Wheeler
35.87 Time 32.02
25/06/2017 Date 12/06/2022
Chalfont Otters Summer Sprint Place Ealing SC Summer Open
       
15
Scarlett Russell Name Noah Wheeler
34.92 Time 30.66
20/11/2021 Date 20/11/2022
Guildford City SC L2 Winter Open Place Guildford City SC L2 Winter Open
       
16
Georgina Vane Name Noah Wheeler
34.23 Time 28.67
13/04/2019 Date 15/12/2023
Black Swan Regional Qualifier Place Winter Nationals 2023
       
17
Zoe Holligan Name James McClenn
33.13 Time 33.16
18/11/2023 Date 18/05/2019
Guildford City SC L2 Winter Open Place Chalfont Otters Club Championships 2019
       
18+
Zoe Holligan Name Thomas Worsfold
32.89 Time 33.63
16/12/2023 Date 18/05/2019
Winter Nationals 2023 Place Chalfont Otters Club Championships 2019
       
Open
Zoe Holligan Name Noah Wheeler
32.89 Time 28.67
16/12/2023 Date 15/12/2023
Winter Nationals 2023 Place Winter Nationals 2023
      Back to top
  100 Breast
Age FEMALE   MALE/OPEN
8
Emily Shuttle Name No record
1:57.32 Time  
15/10/2016 Date  
Chalfont Otters Club Championships 2016 Place  
       
9
Arabella Durkin Name Alexander Ahearn
1:45.33 Time 1:43.43
17/12/2016 Date 27/02/2010
Chalfont L4 Splash Meet Place Berks & S Bucks County Championships 2010
       
10
Zebina George Name Mac Chisholm
1:33.20 Time 1:35.84
09/03/2013 Date 27/11/1994
Berks & S Bucks County Championships 2013 Place Chalfont Otters Club Championships 1994
       
11
Zebina George Name Noah Wheeler
1:28.09 Time 1:34.54
13/04/2014 Date 15/06/2019
Guildford City SC Regional Qualifier Place Chalfont Otters Club Championships 2019
       
12
Zebina George Name Samuel Clark
1:21.26 Time 1:24.15
13/12/2014 Date 07/03/2015
NASLS 2014 R2 Place Berks & S Bucks County Championships 2015
       
13
Eleanor Martin Name Shanil Vora
1:18.36 Time 1:16.83
13/10/2018 Date 10/3/2019
NASL South Round 1 Place Maxwell March Meet
       
14
Eleanor Martin Name Shanil Vora
1:17.82 Time 1:10.35
09/03/2019 Date 17/11/2019
Maxwell & TeamUnify March Meet Place Guildford City Winter Open
       
15
Katie Merritt Name Noah Wheeler
1:16.86 Time 1:08.36
07/12/1990 Date 20/11/2022
Speedo League Place Guildford City SC L2 Winter Open
       
16
Georgina Vane Name Noah Wheeler
1:15.42 Time 1:04.75
02/12/2018 Date 08/10/2023
Maxwell December Meet Place SE South East Winter Regionals
       
17
Scarlett Russell Name James McClenn
1:13.63 Time 1:12.29
19/11/2023 Date 12/10/2019
Guildford City SC L2 WInter Open Place NASL South Round 1
       
18+
Lucia Finan Name Thomas Worsfold
1:21.56 Time 1:16.04
02/05/2015 Date 01/12/2018
Chalfont Otters Club Championships 2015 Place Maxwell December Meet
       
Open
Scarlett Russell Name Noah Wheeler
1:13.63 Time 1:04.75
19/11/2023 Date 08/10/2023
Guildford City SC L2 Winter Open Place SE South East WInter Regionals
      Back to top
  200 Breast
Age FEMALE   MALE/OPEN
8
Zahra Lovejoy Name No record
3:56.94 Time  
19/11/2016 Date  
Chalfont Otters Club Championships 2016 Place  
       
9
Holly Henderson Name Mac Chisholm
3:39.70 Time 3:31.46
05/10/2014 Date 19/11/1993
Maxwell Autumn Meet Place Chalfont Otters Club Championships 1993
       
10
Katie Merritt Name Mac Chisholm
3:16.73 Time 3:20.72
14/04/1986 Date 18/11/1994
Meet Not Recorded Place Chalfont Otters Club Championships 1994
       
11
Katie Merritt Name Andrew French
3:03.70 Time 3:17.86
28/02/1987 Date 05/04/1997
Meet Not Recorded Place Meet Not Recorded
       
12
Zebina George Name Samuel Clark
2:53.70 Time 3:01.65
18/04/2015 Date 08/03/2015
Ealing L3 Open Meet Place Berks & S Bucks County Championships 2015
       
13
Katie Merritt Name Shanil Vora
2:50.80 Time 2:44.71
25/02/1989 Date 09/03/2019
Meet Not Recorded Place Maxwell March Meet
       
14
Ellie Martin Name Shanil Vora
2:47.96 Time 2:34.59
01/12/2018 Date 16/11/2019
Maxwell December Meet Place Guildford City L2 Winter Open
       
15
Zebina George Name Ross McGarvie
2:47.49 Time 2:42.08
25/11/2017 Date 28/01/2017
Wycombe Regional and County Qualifier Place Berks & S Bucks County Championships 2017
       
16
Zebina George Name Shanil Vora
2:43.86 Time 2:41.09
10/03/2019 Date 27/03/2022
Maxwell March Meet Place Amersham Regional Qualifier
       
17
Scarlett Russell Name James McClenn
2:40.52 Time 2:39.72
19/11/2023 Date 21/09/2019
Guildford City SC L2 Winter Open Place Chalfont Otters Club Championships 2019
       
18+
No record Name Ross McGarvie
  Time 2:41.47
  Date 16/07/2022
  Place Chalfont Otters Club Championships 2022
       
Open
Scarlett Russell Name Shanil Vora
2:40.52 Time 2:34.59
19/11/2023 Date 16/11/2019
Guildford City SC L2 Winter Open Place Guildford City L2 Winter Open
      Back to top
  50 Back
Age FEMALE   MALE/OPEN
8
Lucy Mowlds Name Harry Gibb
47.13 Time 45.98
21/09/2019 Date 23/05/2015
Chalfont Otters Club Championships 2019 Place Chalfont Otters Club Championships 2015
       
9
Madeleine Rae Name Harry Gibb
40.75 Time 40.63
29/11/2015 Date 06/02/2016
Chalfont Otters Winter Splash Place Berks & S Bucks County Championships 2012
       
10
Sadie Lucas Name Harry Gibb
36.83 Time 36.49
13/12/2014 Date 08/07/2017
NASL South Round 3 Place Chalfont Otters Club Championships 2017
       
11
Sadie Lucas Name Noah Wheeler
34.73 Time 34.64
29/11/2015 Date 09/03/2019
Chalfont Otters Winter Splash Place Maxwell & TeamUnify March Meet
       
12
Sadie Lucas Name Noah Wheeler
32.01 Time 33.21
28/01/2017 Date 08/03/2020
Berks & S Bucks County Championships 2017 Place Maxwell & TeamUnify March Meet
       
13
Sadie Lucas Name James McClenn
31.61 Time 29.27
08/10/2017 Date 18/10/2015
Swim Eng Nat County Team Div 2 Place SE National County Team Div 2 Championships
       
14
Sadie Lucas Name Ethan Richards-Knight
31.98 Time 27.61
14/07/2018 Date 05/11/2022
Chalfont Otters Club Championships 2018 Place ASA SE Regional Winter Championships 2022
       
15
Scarlett Russell Name Ethan Ricahrds-Knight
31.18 Time 26.91
21/11/2021 Date 04/11/2023
Guildford City SC L2 Winter Open Place SE South East Winter Regionals
       
16
Freya Tang Name James McClenn
30.14 Time 28.07
19/11/2023 Date 16/12/2018
Guildford City SC L2 Winter Open Place COCA Winter Splash
       
17
Zoe Holligan Name James McClenn
31.25 Time 27.12
06/05/2023 Date 23/11/2019
Chalfont Otters Club Championships 2023 Place Bracknell L3 County Qualifier
       
18+
Lucia Finan Name Thomas Lewin
36.32 Time 30.91
23/05/2015 Date 27/03/2010
Chalfont Otters Club Championships 2015 Place Berks & S Bucks County Championships 2010
       
Open
Freya Tang Name Ethan Richards-Knight
30.14 Time 26.91
19/11/2023 Date 04/11/2023
Guildford City SC L2 Winter Open Place SE South East Winter Regionals
      Back to top
  100 Back
Age FEMALE   MALE/OPEN
8
Zahra Lovejoy Name No record
1:49.28 Time  
24/09/2016 Date  
Chalfont Otters Club Championships 2016 Place  
       
9
Zebina George Name Mac Chisholm
1:31.07 Time 1:26.86
26/02/2012 Date 23/11/1993
Berks & S Bucks County Championships 2012 Place Chalfont Otters Club Championships 1993
       
10
Sadie Lucas Name Sean Beaton
1:17.41 Time 1:19.29
08/03/2015 Date 28/01/1997
Berks & S Bucks County Championships 2015 Place Meet Not Recorded
       
11
Sadie Lucas Name Harry Gibb
1:12.14 Time 1:14.94
17/01/2016 Date 19/05/2018
Berks & S Bucks County Championships 2016 Place Chalfont Otters Club Championships 2018
       
12
Sadie Lucas Name Samuel Clark
1:07.61 Time 1:11.27
10/12/2016 Date 18/01/2015
NASL South Round 3 Place Windsor Level 2 Open Meet
       
13
Sadie Lucas Name James McClenn
1:06.29 Time 1:01.38
08/10/2017 Date 20/12/2015
SE National County Team Div 2 Championships Place Hillingdon Winter SC Open
       
14
Sadie Lucas Name James McClenn
1:06.69 Time 59.95
13/10/2018 Date 18/12/2016
NASL South Round 1 Place Hillingdon Winter SC Open
       
15
Sadie Lucas Name Jack Eden
1:05.8 Time 1:01.87
12/10/2019 Date 19/05/2018
NASL South Round 1 Place Chalfont Otters Club Championships 2018
       
16
Maya Hoyland Name James McClenn
1:05.73 Time 58.63
09/10/2016 Date 13/10/2018
Hillingdon Short Course Autumn Meet Place NASL South Round 1
       
17
Daniella Hoyland Name Jack Eden
1:08.02 Time 1:00.39
12/04/2021 Date 08/03/2020
Windsor SC County Chaser Place Maxwell & TeamUnify March Meet
       
18+
No record Name Taran Glazebrook
  Time 1:09.98
  Date 20/03/2022
  Place Maidenhead Marlins Level 3 Gala
       
Open
Maya Hoyland Name James McClenn
1:05.73 Time 58.63
09/10/2016 Date 13/10/2018
Hillingdon Short Course Autumn Meet Place NASL South Round 1
      Back to top
  200 Back
Age FEMALE   MALE/OPEN
8
Martha Cormie Name No record
3:44.50 Time  
06/05/2023 Date  
Chalfont Otters Club Championships 2023 Place  
       
9
Sadie Lucas Name Mac Chisholm
3:05.56 Time 3:06.22
09/03/2014 Date 19/11/1993
Berks & S Bucks County Championships 2014 Place Chalfont Otters Club Championships 1993
       
10
Sadie Lucas Name Harry Gibb
2:43.35 Time 2:50.35
08/03/2015 Date 10/06/2017
Berks & S Bucks County Championships 2015 Place Chalfont Otters Club Championships 2017
       
11
Sadie Lucas Name Samuel Clark
2:31.89 Time 2:41.37
17/01/2016 Date 09/03/2014
Berks & S Bucks County Championships 2016 Place Berks & S Bucks County Championships 2014
       
12
Sadie Lucas Name Samuel Clark
2:26.28 Time 2:34.67
19/11/2016 Date 08/03/2015
Guildford L2 Qualifier Place Berks & S Bucks County Championships 2015
       
13
Sadie Lucas Name James McClenn
2:20.20 Time 2:23.32
18/11/17 Date 4/10/2015
Guildford L2 Open Meet Place Maxwell October Meet
       
14
Sadie Lucas Name Matt Aldred
2:21.46 Time 2:14.18
17/11/2018 Date 17/11/2019
Guildford L2 Open Meet Place Guildford City L2 Winter Open
       
15
Sadie Lucas Name Sam Phippen
2:20.19 Time 2.14.50
23/11/2019 Date 21/03/2015
Bracknell L3 County Qualifier Place Berks & S Bucks County Championships 2015
       
16
Maya Hoyland Name James McClenn
2:25.03 Time 2:06.16
09/11/2016 Date 17/11/2018
Guildford L2 Winter Qualifier Championships Place Guildford City L2 Winter Open Meet
       
17
Madeleine Rae Name Jack Eden
2:26.59 Time 2:14.14
06/05/2023 Date 07/12/2019
Chalfont Otters Club Championships 2023 Place COCA Winter Splash
       
18+
No record Name Jack Eden
  Time 2:11.66
  Date 06/05/2023
  Place Chalfont Otters Club Championships 2023
       
Open
Sadie Lucas Name James McClenn
2:20.19 Time 2:06.16
23/11/2019 Date 17/11/2018
Bracknell L3 County Qualifier Place Guildford City L2 Winter Open Meet
      Back to top
  50 Fly
Age FEMALE   MALE/OPEN
8
Olivia Lee Name Harry Gibb
45.56 Time 46.76
22/06/2013 Date 02/05/2015
Chalfont Otters Club Championships 2013 Place Chalfont Otters Club Championships 2015
       
9
Olivia Lee Name Ethan Mullally
40.62 Time 40.31
26/04/2014 Date 15/06/2019
Team Luton 2014 SC Open Meet Place Chalfont Otters Club Championships 2019
       
10
Victoria Daley Name James Gibb
35.32 Time 37.20
11/11/2017 Date 02/05/2015
NASL South Round 2 Place Chalfont Otters Club Championships 2015
       
11
Olivia Lee Name Ethan Richards-Knight
33.10 Time 33.64
11/06/2016 Date 06/10/2019
Chalfont Otters SC Summer Sprint Place Rushmoor Royals Autumn County Chaser
       
12
Olivia Lee Name Luke Barker
31.29 Time 32.80
10/06/2017 Date 09/06/2018
Chalfont Otters Club Championships 2017 Place Chalfont Otters Club Championships 2018
       
13
Olivia Lee Name James McClenn
30.97 Time 28.84
26/11/2017 Date 22/11/2015
Wycombe County & Regional Qualifier Place Guildford City SC Level 2 Winter Open
       
14
Olivia Lee Name Ethan Richards-Knight
29.75 Time 26.15
17/11/2018 Date 20/11/2022
Guildford City L2 Winter Open Place Guildford City SC Level 2 Winter Open
       
15
Olivia Lee Name Ethan Richards-Knight
30.50 Time 25.33
16/11/2019 Date 05/11/2023
Guildford City L2 Winter Open Place SE South East Winter Regionals
       
16
Maya Hoyland Name Ethan Richards-Knight
29.75 Time 25.04
09/10/2016 Date 16/12/2023
Hillingdon Short Course Autumn Meet Place Winter Nationals 2023
       
17
Zoe Holligan Name James McClenn
30.34 Time 26.78
06/05/2023 Date 23/11/2019
Chalfont Otters Club Championships 2023 Place Bracknell L3 County Qualifier
       
18+
Lucia Finan Name Thomas Worsfold
30.91 Time 29.81
02/05/2015 Date 15/12/2018
Chalfont Otters Club Championships 2015 Place COCA Winter Splash
       
Open
Olivia Lee and Maya Hoyland Name Ethan Richards-Knight
29.75 Time 25.04
17/11/2018 and 9/10/2016 Date 16/12/2023
Guildford City L2 Winter Open/Hillingdon Autumn  Place Winter Nationals 2023
      Back to top
  100 Fly
Age FEMALE   MALE/OPEN
8
No record Name No record
  Time  
  Date  
  Place  
       
9
Ceire McGinley Name Mac Lothian
1:42.57 Time 1:58.21
26/02/2000 Date 11/06/2016
Berks & S Bucks County Championships 2000 Place Chalfont Otters SC Summer Sprint
       
10
Olivia Lee Name Andrew French
1:23.88 Time 1:30.54
11/07/2015 Date 09/03/1996
Windsor Level 3 Sprint Meet Place Meet Not Recorded
       
11
Olivia Lee Name Ethan Richards-Knight
1:12.13 Time 1:19.06
11/06/2016 Date 28/09/2019
Chalfont Otters SC Summer Sprint Place Modernian Golden Eagle Meet
       
12
Olivia Lee Name Freddie Lucas
1:08.60 Time 1:14.46
15/07/2017 Date 09/03/2019
Harlow Penguins 6th Eric Shepherd Open Meet Place Maxwell & TeamUnify March Meet
       
13
Olivia Lee Name James McClenn
1:06.36 Time 1:04.64
08/10/17 Date 20/12/15
Swim England National County Team Div 2 Championships Place Hillingdon SC Winter Open
       
14
Olivia Lee Name Ethan Richards-Knight
1:04.53 Time 1:00.06
17/11/2018 Date 12/11/2022
Guildford City L2 Winter Open Place NASL South Round 2
       
15
Olivia Lee Name Ethan Richards-Knight
1:05.70 Time 58.41
09/11/2019 Date 17/06/2023
NASL South Round 2 Place Chalfont Otters Club Championships 2023
       
16
Zebina George Name Ethan Richards-Knight
1:09.72 Time 57.08
02/12/2018 Date 14/12/2023
Maxwell December Meet Place Winter Nationals 2023
       
17
Zoe Holligan Name James McClenn
1:10.04 Time 57.98
25/03/2023 Date 09/11/2019
Amersham SC Regional Qualifier Place NASL South Round 2
       
18+
Lucia Finan Name Taran Glazebrook
1:15.81 Time 1:10.45
08/11/2014 Date 20/03/2022
NASL South Round 2 Place Maidenhead Marlins Level 3 Gala
       
Open
Olivia Lee Name Ethan Richards-Knight
1:04.53 Time 57.08
17/11/2018 Date 14/12/2023
Guildford City L2 Winter Open Place Winter Nationals 2023
      Back to top
  200 Fly
Age FEMALE   MALE/OPEN
8
Martha Cormie Name No record
4:46.15 Time  
06/05/2023 Date  
Chalfont Otters Club Championships 2023 Place  
       
9
Olivia Lee Name Max McGarvie
3:42.47 Time 3:59.70
19/07/2014 Date 15/06/2013
Chalfont Otters Club Championships 2014 Place Chalfont Otters Club Championships 2013
       
10
Olivia Lee Name Joshua Radvan
3:07.77 Time 3:45.17
18/04/2015 Date 31/10/2002
Ealing L3 Open Meet Place Meet Not Recorded
       
11
Olivia Lee Name Andrew French
2:50.78 Time 2:57.75
06/02/2016 Date 15/04/1997
Berks & S Bucks County Championships 2016 Place Meet Not Recorded
       
12
Olivia Lee Name Freddie Lucas
2:31.91 Time 2:50.83
20/11/2016 Date 16/12/2018
Guildford L2 Winter Qualifiers Place COCA Winter Splash
       
13
Olivia Lee Name James McClenn
2:25.61 Time 2:39.21
19/11/2017 Date 29/11/15
Guildford L2 Winter Meet Place Chalfont Otters Winter Splash
       
14
Olivia Lee Name Matt Aldred
2:21.51 Time 2:20.07
18/11/2018 Date 16/11/2019
Guildford City L2 Winter Open Place Guildford City L2 Winter Open
       
15
Olivia Lee Name Noah Wheeler
2:28.69 Time 2:26.62
17/11/2019 Date 06/05/2023
Guildford Winter Open Place Chalfont Otters Club Championships 2023
       
16
Samantha Farnfield Name James McClenn
2:32.64 Time 2:10.71
06/02/2016 Date 01/12/2018
Berks & S Bucks County Championships 2016 Place Maxwell December Meet
       
17
Samantha Farnfield Name Ross McGarvie
2:35.78 Time 2:16.03
28/01/2017 Date 10/03/2019
Berks & S Bucks County Championships 2017 Place Maxwell & TeamUnify March Meet
       
18+
No record Name Alex Capon
  Time 2:22.13
  Date 01/05/2003
  Place Meet Not Recorded
       
Open
Olivia Lee Name James McClenn
2:21.51 Time 2:10.71
18/11/2018 Date 01/12/2018
Guildford City L2 Winter Open Place Maxwell December Meet
      Back to top
  100 IM
Age FEMALE   MALE/OPEN
8
Zoe Holligan Name Harry Gibb
1:41.84 Time 1:45.25
29/11/2014 Date 25/04/2015
Chalfont Otters Invite Meet Place Chalfont Otters Club Championships 2015
       
9
Olivia Lee Name Alexander Ahearn
1:32.50 Time 1:31.29
12/07/2014 Date 27/03/2010
Windsor L3 End of Season Meet Place Berks & S Bucks County Championships 2010
       
10
Olivia Lee Name Harry Gibb
1:23.68 Time 1:22.22