Long course records

Chalfont Otters' club records are maintained in Long Course (LC) and Short Course (SC) events, for male/open and female categories, in individual age groups 8 to 17, and for age 18+. The record is based on the swimmer's age at the date of swim. Additionally, an open record is maintained in each event. 

An application for a club record will only be accepted in respect of a swimmer who, at the time of setting the record, is in continuous membership of the Club and is representing Chalfont Otters Swimming Club in the qualifying swim. Club records may only be achieved at Level 1 to Level 4 Swim England or other British Swimming-licenced meets, or other licenced meets at which a British record can be set. Times achieved while representing schools/university swimming teams or in non-Swim England-registered events are not recognised.

For Short Course records click here.

If you believe you have broken a Club Record, please fill in this form to submit details of the record. Ratification will be accordance with arrangements adopted by the Club's Executive Officers.

Jump to:

 
 
 
 

 

  50 Free
Age FEMALE   MALE/OPEN
8
No record Name No record
  Time  
  Date  
  Place  
       
9
Zara Holligan Name Ethan Mullally
36.18 Time 36.81
26/03/2017 Date 17/02/2019
Bracknell Wokingham Spring L3 Open Meet Place Wycombe Dual Award Long Course Meet, Wycombe
       
10
Victoria Daley Name Harry Gibb
31.64 Time 32.55
13/01/2018 Date 08/04/2017
Berks & S Bucks County Championships 2018 Place Derventio Excel 11th LC Open Meet, Sheffield
       
11
Victoria Daley Name Noah Wheeler
30.45 Time 30.58
12/01/2019 Date 26/01/2019
Berks & S Bucks County Championships 2019 Place Berks & S Bucks County Championships 2019
       
12
Victoria Daley Name Noah Wheeler
29.01 Time 28.40
11/01/2020 Date 15/03/2020
Berks & S Bucks County Championships 2020 Place 2020 Wycombe LC Premier Meet
       
13
Zoe Holligan Name Samuel Clark
29.32 Time 28.03
06/04/2019 Date 13/03/2016
Guildford City L1 Spring Open Meet Place Wycombe Inaugural LC Premier Meet, Wycombe
       
14
Zoe Holligan Name Ethan Richards-Knight
28.85 Time 25.15
11/01/2020 Date 27/07/2022
Berks & S Bucks County Championships 2020 Place British Summer Championships
       
15
Scarlett Russell Name Ethan Richards-Knight
28.76 Time 23.89
15/01/2022 Date 02/08/2023
Berks & S Bucks County Championships 2022 Place SE National Summer Meet Sheffield
       
16
Zoe Holligan Name Ethan Richards-Knight
28.25 Time 23.44
12/03/2022 Date 06/04/2024
2022 Wycombe LC Premier Meet Place Bristish Championships London 2024
       
17
Zoe Holligan Name James McClenn
27.77 Time 25.17
15/01/2023 Date 25/05/2019
Berks & S Bucks County Championships 2023 Place London National Qualifier
       
18+
Zoe Holligan Name Thomas Worsfold
27.71 Time 26.96
14/01/2024 Date 26/01/2019
Berks & S Bucks County Championships 2024 Place Berks & S Bucks County Championships 2019
       
Open
Zoe Holligan Name Ethan Richards-Knight
27.71 Time 23.44
14/01/2024 Date 06/04/2024
Berks & S Bucks County Championships 2024 Place British Championships London 2024
      Back to top
  100 Free
Age FEMALE   MALE/OPEN
8
No record Name No record
  Time  
  Date  
  Place  
       
9
Martha Cormie Name Freddie Lucas
1:20.22 Time 1:22.70
07/04/2024 Date 16/07/2016
Crawley Spring L1 Open Meet Place Wycombe District End of Season Open Meet 2016
       
10
Victoria Daley Name Harry Gibb
1:11.73 Time 1:14.55
14/01/2018 Date 09/04/2017
Berks & S Bucks County Championships 2018 Place Derventio Excel 11th LC Open Meet, Sheffield
       
11
Victoria Daley Name Noah Wheeler
1:07.44 Time 1:08.12
13/01/2019 Date 11/05/2019
South East Age Groups, Crawley Place Swim England 14 Under Championships 2019
       
12
Victoria Daley Name Jamie Aldred
1:03.91 Time 1:04.32
25/05/2019 Date 18/05/2013
ASA SE Regional Championships 2019 Place Bracknell & Wokingham Level 1 Open Meet
       
13
Darcey Perez Name Harry Lee-Knowles
1:04.28 Time 59.92
27/01/2024 Date 11/5/2019
Berks & S Bucks County Championships 2024 Place Swim England 14 Under Championships 2019
       
14
Eleanor Martin Name Ethan Richards-Knight
1:02.61 Time 57.78
24/03/2019 Date 26/02/2022
Wycombe Swimming's 4th LC Premier Meet Place Rushmoor Royals February Regional Qualifier
       
15
Eleanor Martin Name Ethan Richards-Knight
1:03.29 Time 53.17
15/03/2020 Date 04/08/2023
2020 Wycombe LC Premier Meet Place SE National Summer Meet Sheffield
       
16
Scarlett Russell Name Noah Wheeler
1:02.31 Time 53.73
28/01/2023 Date 25/07/2023
Berks & S Bucks County Championships 2023 Place Bristish Summer Championships
       
17
Zoe Holligan Name James McClenn
1:01.20 Time 54.16
16/07/2023 Date 07/04/2019
Wycombe LC End of Season L3 Meet 2023 Place Guildford L1 Spring Meet
       
18+
No record Name Thomas Worsfold
  Time 59.78
  Date 27/01/2019
  Place Berks & S Bucks County Championships
       
Open
Zoe Holligan Name Ethan Richards-Knight
1:01.20 Time 53.17
16/07/2023 Date 04/08/2023
Wycombe LC End of Season L3 Meet 2023 Place SE National Summer Meet Sheffield
      Back to top
  200 Free
Age FEMALE   MALE/OPEN
8
No record Name No record
  Time  
  Date  
  Place  
       
9
Daniella Hoyland Name Freddie Lucas
03:00/73 Time 02:58.44
17/11/2013 Date 16/07/2016
Team Luton Autumn LC Meet Place Wycombe District End of Season Open Meet 2016
       
10
Magdalena Rospedzihowska Name Max McGarvie
02:42.39 Time 02:38.78
09/06/2012 Date 31/05/2014
ASA SER British Gas Age Group Championship Place ASA South East Region Age Group Championships
       
11
Lucy Kirkwood Name Max McGarvie
02:30.45 Time 02:30.75
10/06/2007 Date 21/12/2014
South East Region Age Group, Crawley Place Derventio Excel 2nd Christmas Cracker, Sheffield
       
12
Sadie Lucas Name Jamie Aldred
02:19.82 Time 02:18.05
29/05/2016 Date 18/05/2013
ASA SE Regional Championships Place Bracknell & Wokingham Level 1 Open Meet
       
13
Olivia Lee Name Jamie Aldred
02:18.20 Time 02:12.13
15/4/2018 Date 5/5/2014
Team Luton April Long Course Meet Place ASA South East Region Youth Championships
       
14
Eleanor Martin Name Jamie Aldred
02:17.89 Time 02:07.44
27/01/2019 Date 21/12/2014
Berks & S Bucks County Championships 2019 Place Derventio Excel 2nd Christmas Cracker, Sheffield
       
15
Samantha Farnfield Name Ethan Richards-Knight
02:14.72 Time 02:06.94
08/02/2015 Date 18/02/2023
Aquae Sulis Spring Grand Prix, Bristol Place Wycombe Dual Award L3 LC Meet 2023
       
16
Madeleine Rae Name Ethan Richards-Knight
02:15.58 Time 01:59.43
29/01/2023 Date 07/04/2024
Berks & S Bucks County Championships 2023 Place Crawley Spring L1 Open Meet
       
17
Madeleine Rae Name James McClenn
02:12.49 Time 02:07.97
16/03/2024 Date 07/07/2019
Derby Excel Spring Qualifier L1 Place RRSC End of Season Meet
       
18+
No record Name No record
  Time  
  Date  
  Place  
       
Open
Madeleine Rae Name Ethan Richards-Knight
02:12.49 Time 01:59.43
16/03/2024 Date 07/04/2024
Derby Excel Spring Qualifier L1 Place Crawley Spring L1 Open Meet
      Back to top
  400 Free
Age FEMALE   MALE/OPEN
8
No record Name No record
  Time  
  Date  
  Place  
       
9
Martha Cormie Name No record
5:52.47 Time  
07/04/2024 Date  
Crawley Spring L1 Open Meet Place  
       
10
Daniella Hoyland Name Max McGarvie
05:35.52 Time 05:28.22
08/02/2015 Date 15/06/2014
Wycombe February LC Meet Place ASA South East Region Age Group Championships
       
11
Lucy Kirkwood Name Max McGarvie
5:07.52 Time 05:06.54
02/06/2007 Date 24/05/2015
South East Age Groups, Crawley Place ASASER Swimming Championships, Portsmouth
       
12
Sadie Lucas Name Max McGarvie
04:55.35 Time 04:57.22
15/05/2016 Date 10/04/2016
ASA SE Regional Championships Place Derventio Excel 10th Open Meet 2016, Sheffield
       
13
Sadie Lucas Name Matt Aldred
04:50.97 Time 04:41.93
27/01/2018 Date 24/03/2019
Berks & S Bucks County Championships 2018 Place Wycombe Swimming's 4th LC Premier Meet
       
14
Sadie Lucas Name Jamie Aldred
4:52.27 Time 04:32.45
26/01/2019 Date 20/12/2014
Berks & S Bucks County Championships 2019 Place Derventio Excel 2nd Christmas Cracker, Sheffield
       
15
Eleanor Martin Name Ross McGarvie
4:46.12 Time 04:26.57
14/03/2020 Date 09/04/2017
Wycombe LC Open Meet Place Derventio Excel 11th LC Open Meet, Sheffield
       
16
Madeleine Rae Name Graham Pearce
04:50.34 Time 04:32.83
18/02/2023 Date 06/05/2007
Wycombe Dual Award L3 LC Meet 2023 Place South East Region Youths, Aldershot
       
17
Madeleine Rae Name No record
04:49.27 Time  
13/01/2024 Date  
Berks & S Bucks County Championships 2024 Place  
       
18+
No record Name No record
  Time  
  Date  
  Place  
       
Open
Eleanor Martin Name Ross McGarvie
4:46.12 Time 04:26.57
14/03/2020 Date 09/04/2017
Wycombe LC Open Meet Place Derventio Excel 11th LC Open Meet, Sheffield
      Back to top
  800 Free
Age FEMALE   MALE/OPEN
8
No record Name No record
  Time  
  Date  
  Place  
       
9
No record Name No record
  Time  
  Date  
  Place  
       
10
Sadie Lucas Name No record
11:27.40 Time  
08/02/2015 Date  
Wycombe February Long Distance Meet, Wycombe Place  
       
11
Sadie Lucas Name No record
10:13.92 Time  
30/01/2016 Date  
Berks & S Bucks County Championships 2016 Place  
       
12
Sadie Lucas Name No record
10:04.58 Time  
14/05/2016 Date  
ASA SE Regional Championships Place  
       
13
Sadie Lucas Name No record
9:55.46 Time  
7/4/17 Date  
Derventio Excel 11th LC Open Meet, Sheffield Place  
       
14
Eleanor Martin Name Max McGarvie
9:54.03 Time 9:33.61
30/03/2019 Date 04/05/2018
Team Luton March Open Meet, Luton Place Swim England South East Championships 2018
       
15
Eleanor Martin Name No record
9:58.51 Time  
14/03/2020 Date  
Wycombe LC Open Meet Place  
       
16
Samantha Farnfield Name No record
10:06.75 Time  
08/04/2016 Date  
Derventio Excel 10th Open Meet 2016, Sheffield Place  
       
17
No record Name James McClenn
  Time 9:06.76
  Date 05/04/2019
  Place Guildford City Spring Meet
       
18+
No record Name No record
  Time  
  Date  
  Place  
       
Open
Eleanor Martin Name James McClenn
9:54.03 Time 9:06.76
30/03/2019 Date 05/04/2019
Team Luton March Open Meet, Luton Place Guildford City Spring Meet
      Back to top
  1500 Free
Age FEMALE   MALE/OPEN
8
No record Name No record
  Time  
  Date  
  Place  
       
9
No record Name No record
  Time  
  Date  
  Place  
       
10
No record Name No record
  Time  
  Date  
  Place  
       
11
No record Name Max McGarvie
  Time 20:08.30
  Date 23/05/2015
  Place ASASER Championships, Crawley
       
12
Zara Holligan Name Jamie Aldred
20:35.74 Time 19:13.01
25/01/2020 Date 26/05/2013
Berks & S Bucks County Championships 2020 Place ASASER Championships, Crawley
       
13
Haniya Glazebrook Name Max McGarvie
20:49.82 Time 18:29.54
25/01/2020 Date 7/4/2017
Berks & S Bucks County Championships 2020 Place Derventio Excel 11th LC Open Meet, Sheffield
       
14
No record Name Ross McGarvie
  Time 17:52.41
  Date 08/04/2016
  Place Derventio Excel 10th Open Meet, Sheffield
       
15
No record Name Ross McGarvie
  Time 17:33.31
  Date 14/01/2017
  Place Berks & S Bucks County Championships 2017
       
16
Zara Holligan Name Ross McGarvie
19:40.14 Time 17:27.64
14/01/2024 Date 27/01/2018
Berks & S Bucks County Championships 2024 Place Berks & S Bucks County Championships 2018
       
17
No record Name No record
  Time  
  Date  
  Place  
       
18+
No record Name No record
  Time  
  Date  
  Place  
       
Open
Zara Holligan Name Ross McGarvie
19:40.14 Time 17:27.64
14/01/2024 Date 27/01/2018
Berks & S Bucks County Championships 2024 Place Berks & S Bucks County Championships 2018
      Back to top
  50 Breast
Age FEMALE   MALE/OPEN
8
No record Name No record
  Time  
  Date  
  Place  
       
9
Zara Holligan Name Jack Blair
49.28 Time 51.96
25/03/2017 Date 15/05/2010
Bracknell Wokingham Spring L3 Open Meet Place Wycombe District Sprint Meet, High Wycombe
       
10
Zara Holligan Name Ethan Mullally
43.7 Time 48.48
14/01/2018 Date 26/01/2020
Berks & S Bucks County Championships 2018 Place Berks & S Bucks County Championships
       
11
Haniya Glazebrook Name Harry Gibb
40.21 Time 44.07
14/01/2018 Date 28/01/2018
Berks & S Bucks County Championships 2018 Place Berks & S Bucks County Championships 2018
       
12
Zara Holligan Name Noah Wheeler
38.39 Time 38.17
12/01/2020 Date 26/01/2020
Berks & S Bucks County Championships 2020 Place Berks & S Bucks County Championships 2020
       
13
Scarlett Russell Name Shanil Vora
37.04 Time 35.31
12/01/2020 Date 06/04/2019
Berks & S Bucks County Championships 2020 Place Guildford City Level 1 Spring Open Meet
       
14
Eleanor Martin Name Noah Wheeler
36.69 Time 33.16
24/03/2019 Date 30/04/2022
Wycombe Swimming's 4th LC Premier Meet Place Swim England South East Summer Championships
       
15
Georgina Vane Name Noah Wheeler
35.51 Time 31.18
03/08/2018 Date 08/08/2022
Swim England National Summer Meet, Sheffield Place Swim England National Summer Meet 2022
       
16
Georgina Vane Name Noah Wheeler
34.15 Time 29.72
07/04/2019 Date 27/01/2024
Guildford City Level 1 Spring Open Meet Place Berks & S Bucks County Championships 2024
       
17
Scarlett Russell Name Shanil Vora
34.74 Time 32.45
13/01/2024 Date 14/01/2023
Berks & South Bucks County Championships 2024 Place Berks & S Bucks County Championships 2023
       
18+
Nicola Twinning Name No record
43.16 Time  
21/02/2015 Date  
BUCS Long Course Championships 2015, Sheffield Place  
       
Open
Georgina Vane Name Noah Wheeler
34.15 Time 29.72
07/04/2019 Date 27/01/2024
Guildford City Level 1 Spring Open Meet Place Berks & S Bucks County Championships 2024
      Back to top
  100 Breast
Age FEMALE   MALE/OPEN
8
No record Name No record
  Time  
  Date  
  Place  
       
9
Zara Holligan Name Ethan Mullally
1:50.10 Time 1:59.76
26/03/2017 Date 16/02/2019
Bracknell Wokingham Spring L3 Open Meet Place Wycombe Dual Award Long Course Meet, Wycombe
       
10
Zebina George Name Ethan Mullally
1:37.20 Time 1:43.65
13/04/2013 Date 12/01/2020
Crawley LC Open Meet Place Berks & S Bucks County Championships 2020
       
11
Zara Holligan Name Shanil Vora
1:32.32 Time 1:33.08
27/01/2019 Date 26/03/2017
Berks & S Bucks County Championships 2019 Place Bracknell Wokingham Spring L3 Open Meet
       
12
Zebina George Name Shanil Vora
1:25.46 Time 1:26.65
12/04/2015 Date 25/03/2018
Team Luton April Long Course Meet Place Team Luton March Long Course Meet 2018, Luton
       
13
Eleanor Martin Name Shanil Vora
1:20.86 Time 1:16.81
27/5/2018 Date 06/04/2019
Swim England South East Championships 2018 Place Guildford City Level 1 Spring Open Meet
       
14
Eleanor Martin Name Shanil Vora
1:20.59 Time 1:12.37
30/03/2019 Date 12/02/2020
Team Luton March Open Meet, Luton Place Berks & S Bucks County Championships 2020
       
15
Scarlett Russell Name Noah Wheeler
1:20.76 Time 1:10.52
03/04/2022 Date 29/04/2023
Derventio eXcel April Meet, Sheffield Place
ASA SE Regional Summer Championships 2023
       
16
Scarlett Russell Name Noah Wheeler
1:17.92 Time 1:04.17
29/04/2023 Date 02/04/2024
ASA SE Regional Summer Championships 2023 Place British Championships London 2024
       
17
Scarlett Russell Name Shanil Vora
1:16.98 Time 1:12.78
17/03/2024 Date 15/01/2023
Derby Excel Spring Qualifier L1 Place Berks & S Bucks County Championships 2023
       
18+
Nicola Twinning Name No record
1:35.83 Time  
22/02/2015 Date  
BUCS Long Course Championships 2015, Sheffield Place  
       
Open
Scarlett Russell Name Noah Wheeler
1:16.98 Time 1:04.17
17/03/2024 Date 02/04/2024
Derby Excel Spring Qualifier L1 Place British Championships London 2024
      Back to top
  200 Breast
Age FEMALE   MALE/OPEN
8
No record Name No record
  Time  
  Date  
  Place  
       
9
Olivia Lee Name William Newman
04:03.49 Time 04:01.07
05/04/2014 Date 13/04/2013
The Bracknell Spring Level 3 Open Meet 2014 Place The Bracknell Spring Level 3 Open Meet, Aldershot
       
10
Zebina George Name William Newman
03:27.37 Time 03:49.16
30/03/2013 Date 05/04/2014
Rushmoor Royals & Hart SC Easter Open Meet Place The Bracknell Spring Level 3 Open Meet 2014
       
11
Zebina George Name Harry Gibb
03:17.62 Time 03:34.95
08/02/2014 Date 13/01/2018
Wycombe District Annual LC Open Meet, Wycombe Place Berks & S Bucks County Championships 2018
       
12
Zebina George Name Shanil Vora
03:01.90 Time 03:05.07
12/04/2015 Date 24/03/2018
Team Luton April LC Meet Place Team Luton March Long Course Meet 2018, Luton
       
13
Eleanor Martin Name Shanil Vora
02:54.15 Time 02:47.65
26/5/18 Date 7/4/19
Swim England South East Championships 2018 Place Guildford City Level 1 Spring Open Meet
       
14
Eleanor Martin Name Shanil Vora
02:50.80 Time 02:39.76
05/05/2019 Date 01/08/2019
Swim England 15 Over Swimming Championships 2019 Place Swim England National Summer Meet, Sheffield
       
15
Eleanor Martin Name Samuel Clark
02:52.79 Time 02:47.55
14/03/2020 Date 01/05/2017
2020 Wycombe LC Premier Meet Place ASA South East Region Championships 2017
       
16
Scarlett Russell Name Shanil Vora
02:48.99 Time 02:44.68
30/04/2023 Date 18/12/2021
ASA SE Regional Summer Championships 2023 Place Winchester Winter Sparkler, Winchester
       
17
Scarlett Russell Name No record
02:51.42 Time  
14/01/2024 Date  
Berks & S Bucks County Championships 2024 Place  
       
18+
  Name Darrell Baker
  Time 03:06.4
  Date 11/02/2012
  Place BUCS Swimming (50m) Championships 2012
       
Open
Scarlett Russell Name Shanil Vora
02:48.99 Time 02:39.76
30/04/2023 Date 01/08/2019
ASA SE Regional Summer Championships 2023 Place Swim England National Summer Meet, Sheffield
      Back to top
  50 Back
Age FEMALE   MALE/OPEN
8
No record Name No record
  Time  
  Date  
  Place  
       
9
Daniella Hoyland Name Freddie Lucas
41.42 Time 43.76
09/02/2014 Date 18/10/2015
Wycombe District LC Sprint Place Wycombe District BC Age Group
       
10
Sadie Lucas Name Harry Gibb
37.91 Time 38.25
21/12/2014 Date 08/04/2017
Derventio 2nd Xmas Cracker Place Derventio Excel
       
11
Madeleine Rae Name Harry Gibb
35.50 Time 34.76
28/01/2018 Date 15/04/2018
Berks & S Bucks County Championships 2018 Place Team Luton April LC Meet
       
12
Sadie Lucas Name Samuel Clark
33.39 Time 33.47
28/05/2016 Date 20/12/2014
ASA SE Regional Championships Place Derventio Excel 2nd Christmas Cracker, Sheffield
       
13
Sadie Lucas Name Harry Lee-Knowles
32.21 Time 29.70
28/01/2018 Date 11/5/2019
Berks & S Bucks County Championships 2018 Place Swim England U14 S E Championships
       
14
Sadie Lucas Name James McClenn
32.56 Time 28.99
27/01/2019 Date 14/05/2016
Berks & S Bucks County Championships 2019 Place ASA SE Regional Championships
       
15
Daniella Hoyland Name Ethan Richards-Knight
32.30 Time 27.97
04/05/2019 Date 04/08/2023
SE Over 15 Regional Championships Place SE National Summer Meet Sheffield
       
16
Scarlett Russell Name James McClenn
32.15 Time 27.83
14/01/2023 Date 24/07/2018
Berks & S Bucks County Championships 2023 Place Bristish Summer Championships
       
17
Freya Tang Name James McClenn
31.84 Time 28.33
28/01/2024 Date 13/01/2019
Berks & S Bucks County Championships 2024 Place Berks & S Bucks County Championships 2019
       
18+
Zoe Holligan Name Jack Eden
31.73 Time 28.66
28/01/2024 Date 27/01/2024
Berks & S Bucks County Championships 2024 Place SE Norfolk County Championships 2024
       
Open
Zoe Holligan Name James McClenn
31.73 Time 27.83
28/01/2024 Date 24/07/2018
Berks & S Bucks County Championships 2024 Place Bristish Summer Championships
      Back to top
  100 Back
Age FEMALE   MALE/OPEN
8
No record Name No record
  Time  
  Date  
  Place  
       
9
Sadie Lucas Name Freddie Lucas
1:36.20 Time 1:30.63
20/10/2013 Date 16/07/2016
Wycombe October BC LC Open, Wycombe Place Wycombe End of Season Open, Wycombe
       
10
Sadie Lucas Name Freddie Lucas
1:21.76 Time 1:26.14
21/12/2014 Date 19/04/2017
Derventio Excel 2nd Christmas Cracker, Sheffield Place Deventio Excel 11th LC Open, Sheffield
       
11
Libby Button Name Harry Gibb
1:19.60 Time 1:17.97
27/01/2018 Date 13/01/2018
Berks & S Bucks County Championships 2018 Place Berks & S Bucks County Championships 2018
       
12
Sadie Lucas Name Samuel Clark
1:10.57 Time 1:12.41
14/05/2016 Date 20/12/2014
ASA SE Regional Championships Place Derventio Excel 2nd Christmas Cracker, Sheffield
       
13
Sadie Lucas Name Harry Lee-Knowles
1:07.99 Time 1:05.26
27/01/2018 Date 25/05/2019
Berks & S Bucks County Championships 2018 Place ASASER Championships
       
14
Sadie Lucas Name James McClenn
1:08.08 Time 1:04.09
12/05/2018 Date 28/05/2016
ASA SE Regional Championships Place ASA SE Regional Championships
       
15
Sadie Lucas Name Ethan Richards-Knight
1:08.58 Time 1:02.19
06/04/2019 Date 05/08/2023
Guildford City L1 Spring Open Meet, Guildford Place SE National Summer Meet Sheffield
       
16
Sadie Lucas Name James McClenn
1:09.14 Time 1:00.85
15/03/2020 Date 25/07/2018
2020 Wycombe LC Premier Meet Place British Summer Championships
       
17
Freya Tang Name James McClenn
1:08.88 Time 1:01.59
14/01/2023 Date 12/01/2019
Berks & South Bucks County Championships 2024 Place Berks & S Bucks County Championships 2019
       
18+
No record Name Jack Eden
  Time 1:02.11
  Date 28/01/2024
  Place SE Norfolk County Championships 2024
       
Open
Sadie Lucas Name James McClenn
1:07.99 Time 1:00.85
27/01/2018 Date 25/07/2018
Berks & S Bucks County Championships 2018 Place British Summer Championships
      Back to top
  200 Back
Age FEMALE   MALE/OPEN
8
No record Name No record
  Time  
  Date  
  Place  
       
9
Zebina George Name No record
03:20.85 Time  
11/02/2012 Date  
Wycombe District Open Meet 2012, Wycombe Place  
       
10
Holly Richards Name Harry Gibb
02:54.00 Time 02:54.09
19/12/2010 Date 08/04/2017
Hillingdon Winter Meet, Hillingdon Place Derventio Excel 11th LC Open Meet, Sheffield
       
11
Libby Button Name Harry Gibb
02:52.13 Time 02:45.27
14/01/2018 Date 15/04/2018
Berks & S Bucks County Championships 2018 Place Luton LC Meet 2018
       
12
Sadie Lucas Name Samuel Clark
02:33.10 Time 02:36.26
15/05/2016 Date 21/12/2014
ASA SE Regional Championships Place Derventio Excel 2nd Christmas Cracker
       
13
Sadie Lucas Name Matt Aldred
02:24.98 Time 02:26.67
25/3/17 Date 24/3/2019
Guildford City Springboard Level 1 Open Meet Place Wycombe Swimmming's 4th LC Premier Meet
       
14
Sadie Lucas Name Matt Aldred
02:25.01 Time 02:19.33
13/05/2018 Date 26/01/2020
Swim England South East Championships 2018 Place Berks & S Bucks County Championships 2020
       
15
Sadie Lucas Name Sam Phippen
02:26.15 Time 02:19.60
04/08/2019 Date 30/05/2015
Swim England National Summer Meet, Sheffield Place ASASER Swimming Crawley
       
16
Sadie Lucas Name Jack Eden
02:28.97 Time 02:22.30
14/03/2020 Date 05/05/2019
2020 Wycombe LC Premier Meet Place Swim England 15 Over Swimming Champis 2019
       
17
Freya Tang Name Luke McGarvie
02:35.43 Time 02:26.03
13/01/2024 Date 28/01/2023
Berks & S Bucks County Championships 2024 Place Berks & S Bucks County Championships 2023
       
18+
  Name Jack Eden
  Time 02:16.50
  Date 03/02/2024
  Place SE Norfolk County Championships 2024
       
Open
Sadie Lucas Name Jack Eden
02:24 98 Time 02:16.50
13/05/2018 Date 03/02/2024
Swim England South East Championships 2018 Place SE Norfolk County Championships 2024
      Back to top
  50 Fly
Age FEMALE   MALE/OPEN
8
No record Name No record
  Time  
  Date  
  Place  
       
9
Olivia Lee Name Freddie Lucas
41.41 Time 42.84
10/05/2014 Date 16/07/2016
Wycombe 8th Annual LC Sprint Meet, Wycombe Place Wycombe End of Season Open, Wycombe
       
10
Victoria Daley Name Ethan Horne
37.86 Time 38.57
26/03/2017 Date 12/01/2019
Bracknell & Wokingham Spring Meet Place Berks & S Bucks County Championships 2019
       
11
Olivia Lee Name Noah Wheeler
32.50 Time 34.95
29/05/2016 Date 12/05/2019
ASASER Championships Place ASASER Championships
       
12
Olivia Lee Name Ethan Richards-Knight
31.09 Time 32.26
25/03/2017 Date 11/01/2020
Guildford City Springboard L1, Guildford Place Berks & S Bucks County Championships 2020
       
13
Olivia Lee Name Harry Lee-Knowles
30.04 Time 29.08
27/5/18 Date 12/05/19
ASASER Championships Place ASASER Championships
       
14
Olivia Lee Name Ethan Richards-Knight
29.61 Time 26.22
07/04/2019 Date 09/08/2022
Guildford City L1 Spring Open Meet, Guildford Place SE National Summer Meet, Sheffield
       
15
Maya Hoyland Name Ethan Richards-Knight
31.79 Time 25.29
04/11/2015 Date 28/07/2023
Team Luton April Long Course Meet Place British Summer Championships
       
16
Zebina George Name Ethan Richards-Knight
30.53 Time 25.80
20/04/2019 Date 13/01/2024
Beckenham Easter International Place Berks & S Bucks County Championships 2024
       
17
Zoe Holligan Name James McClenn
30.57 Time 26.09
16/07/2023 Date 04/08/2019
Wycombe LC End of Season L3, Wycombe Place English Summer Nationals
       
18+
Nicola Twinning Name Jack Eden
33.52 Time 28.05
22/02/2015 Date 28/01/2024
BUCS LC Championships Place SE Norfolk County Championships 2024
       
Open
Olivia Lee Name Ethan Richards-Knight
29.61 Time 25.29
07/04/2019 Date 28/07/2023
Guildford City L1 Spring Open Meet, Guildford Place British Summer Championships
      Back to top
  100 Fly
Age FEMALE   MALE/OPEN
8
No record Name No record
  Time  
  Date  
  Place  
       
9
Olivia Lee Name No record
1:45.50 Time  
20/10/2013 Date  
Wycombe October BC LC Open, Wycombe Place  
       
10
Victoria Daley Name Maximilian Tulloch
1:23.65 Time 1:52.58
13/01/2018 Date 13/12/2015
Berks & S Bucks County Championships 2018 Place National Para
       
11
Olivia Lee Name Max McGarvie
1:12.26 Time 1:31.45
15/05/2016 Date 07/02/2015
ASASER Championships, Crawley Place Wycombe February Sprint, Wycombe
       
12
Olivia Lee Name Freddie Lucas
1:08.94 Time 1:15.02
14/05/2017 Date 26/01/2019
ASASER Championships, Crawley Place Berks & S Bucks County Championships 2019
       
13
Olivia Lee Name Harry Lee-Knowles
1:06.02 Time 1:06.62
01/04/18 Date 26/05/19
Beckenham SC 125th Anniversary Place ASASER Championships
       
14
Olivia Lee Name Matt Aldred
1:05.56 Time 1:02.72
21/04/2019 Date 25/01/2020
Beckenham Easter International Open Place Berks & S Bucks County Championships 2020
       
15
Olivia Lee Name Ethan Richards-Knight
1:06.36 Time 57.63
28/07/2019 Date 26/07/2023
British Summer Championships Place British Summer Championships
       
16
Samantha Farnfield Name James McClenn
1:10.38 Time 59.31
02/05/2016 Date 27/07/2018
ASASER Championships Place British Summer Championships
       
17
Zoe Holligan Name James McClenn
1:14.84 Time 59.54
14/01/2023 Date 26/01/2019
Berks & S Bucks County Championships 2023 Place Berks & S Bucks County Championships 2019
       
18+
No record Name No record
  Time  
  Date  
  Place  
       
Open
Olivia Lee Name Ethan Richards-Knight
1:05.56 Time 57.63
21/04/2019 Date 26/07/2023
Beckenham Easter International Open Place British Summer Championships
      Back to top
  200 Fly
Age FEMALE   MALE/OPEN
8
No record Name No record
  Time  
  Date  
  Place  
       
9
Daniella Hoyland Name No record
4:19.15 Time  
09/02/2014 Date  
Wycombe District Annual LC Open Place  
       
10
No record Name No record
  Time  
  Date  
  Place  
       
11
Olivia Lee Name Darrell Baker
2:42.78 Time 4:17.47
14/05/2016 Date 23/10/2004
ASASER Championships, Crawley Place Wycombe District Qualifier
       
12
Olivia Lee Name Freddie Lucas
2:32.39 Time 2:51.83
13/05/2017 Date 25/05/2019
ASA SE Regional Championships Place SE South East 14&U Championships 2019, Crawley
       
13
Olivia Lee Name No record
2:25.96 Time  
12/05/2018 Date  
Swim England South East Championships 2018 Place  
       
14
Olivia Lee Name Matt Aldred
2:25.61 Time 2:22.01
04/05/2019 Date 12/01/2020
Swim England 15 Over Swimming Championships 2019 Place Berks & S Bucks County Championships 2020
       
15
Olivia Lee Name No record
2:27.52 Time  
25/07/2019 Date  
British Summer Championships Place  
       
16
Samantha Farnfield Name No record
2:38.55 Time  
30/04/2016 Date  
ASA SE Regional Championships Place  
       
17
No record Name James McClenn
  Time 2:18.2019
  Date 13/01/2019
  Place Berks & S Bucks County Championships 2019
       
18+
No record Name No record
  Time  
  Date  
  Place  
       
Open
Olivia Lee Name James McClenn
2:25.61 Time 2:18.2019
04/05/2019 Date 13/01/2019
Swim England 15 Over Swimming Championships 2019 Place Berks & S Bucks County Championships 2019
      Back to top
  200 IM
Age FEMALE   MALE/OPEN
8
No record Name No record
  Time  
  Date  
  Place  
       
9
Olivia Lee Name Jonathan Davies
3:25.95 Time 3:47.19
05/04/2014 Date 17/10/2009
Bracknell Spring Level 3 Open Place Wyvombe District BC meet
       
10
Zebina George Name William Newman
3:03.16 Time 3:31.13
30/03/2013 Date 05/04/2014
Rushmoor Royals & Hatfield Easter Meet Place Bracknell Spring L3 open
       
11
Zebina George Name Harry Gibb
2:57.15 Time 2:58.47